Przygotowujemy nasz dom maklerski do startu.
Musimy zatem wiedzieć gdzie będą się mieścić jego siedziba i centrala.
Centrala domu maklerskiego wcale nie musi znajdować się w tym samym miejscu co jego siedziba statutowa.
Siedziba to, zgonie z art. 41 kodeksu cywilnego, miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający. Natomiast zgodnie z treścią art. 102 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi:
Za centralę domu maklerskiego uważa się jednostkę organizacyjną domu maklerskiego, w której wykonują w sposób stały działalność członkowie zarządu domu maklerskiego, komplementariusze w spółce komandytowo-akcyjnej lub komandytowej albo wspólnicy w spółce jawnej lub partnerskiej będącej domem maklerskim.
Z powyższego wynika, że w praktyce może być tak, że centrala, jako jednostka organizacyjna gdzie stale wykonuje się działalność, mieści się zupełnie gdzie indziej (pod innym adresem, a nawet w innej miejscowości) niż siedziba statutowa spółki.
Wymogiem co do położenia centrali jest natomiast jej umiejscowienie na terenie Polski (art. 102 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi).
Umiejscowienie centrali na terenie Polski jest istotne z punktu widzenia praktycznej możliwości sprawowania nadzoru nad wykonywaną w centrali działalnością.
Konsekwencje umieszczenia centrali domu maklerskiego poza granicami Polski
Jeśli centrala, zdefiniowana jak powyżej, mieścić się będzie poza granicami Polski to Komisja Nadzoru Finansowego w toku postępowania o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności maklerskiej odmówi wydania takiego zezwolenia, ponieważ niespełnione są warunki wymagane ustawą.
Centrala poza granicami kraju nie zapewnia prowadzenia działalności w sposób niezagrażający bezpieczeństwu obrotu instrumentami finansowymi, a także nie zabezpiecza interesów klientów (art. 85 ust. 1 pkt. 7) ustawy o obrocie instrumentami finansowymi).
W przypadku domu maklerskiego, który posiada już zezwolenie – Komisja Nadzoru Finansowego może zastosować sankcje z art. 167 ust. 1 i 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi czyli cofnąć zezwolenie lub ograniczyć zakres prowadzenia działalności maklerskiej przez dom maklerski, a także nałożyć karę pieniężną.
***
Po przeczytaniu: „Centrala a siedziba domu maklerskiego”, zapraszam również do lektury:
- Kapitał założycielski domu maklerskiego
- Dom maklerski może prowadzić również inną, niż maklerska, działalność
Ilona Bałdyga
ekspert compliance
aplikant radcowski
Photo by Nastuh Abootalebi on Unsplash
***
Dom maklerski może prowadzić również inną, niż maklerska, działalność
Dom maklerski może prowadzić nie tylko działalność maklerską, ale i każdą inną działalność gospodarczą. Inaczej niż inne, regulowane ustawą o obrocie instrumentami finansowymi, podmioty.
Ustawa nie ogranicza działalności spółki będącej domem maklerskim wyłącznie do działalności regulowanej, a więc w praktyce może ona prowadzić obok działalności maklerskiej również każdą inną działalność na rynku finansowym, jak i działalność nie związaną z tym rynkiem [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }