Ilona Bałdyga

ekspert compliance
radca prawny

Od 2005 jestem związana z rynkami finansowymi i kapitałowymi. Pracowałam dla banków i domów maklerskich oraz wspierałam inne podmioty działające na tych rynkach od strony zapewnienia zgodności ich działalności z wymogami prawnymi i wymogami organów nadzoru.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Dom maklerski może prowadzić również inną, niż maklerska, działalność

Ilona Baldyga29 maja 2021Komentarze (0)

Dom maklerski może prowadzić nie tylko działalność maklerską, ale i każdą inną działalność gospodarczą. Inaczej niż inne, regulowane ustawą o obrocie instrumentami finansowymi, podmioty.

Ustawa nie ogranicza działalności spółki będącej domem maklerskim wyłącznie do działalności regulowanej, a więc w praktyce może ona prowadzić obok działalności maklerskiej również każdą inną działalność na rynku finansowym, jak i działalność nie związaną z tym rynkiem.

Dom maklerski może prowadzić również inną, niż maklerska, działalność

Inaczej jest w wypadku innych podmiotów rynku finansowego – np. towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń, banki, spółka prowadząca giełdę, izba rozliczeniowa – mogą prowadzić wyłącznie działalność regulowaną w zakresie przewidzianym w ustawie.

Dom maklerski zatem ma „wolną rękę” i może, poza świadczeniem usług maklerskich, prowadzić również  inną dowolnie wybraną działalność dozwoloną prawem.

To rozwiązanie bywało krytykowane, ponieważ inna niż regulowana działalność może nieść ryzyko negatywnego wpływu na wykonywanie działalności maklerskiej. Przykładowo nietrafione inwestycje w zakresie innej niż maklerska działalności mogą mieć na nią przełożenie (ekonomiczne, reputacyjne).

Dom maklerski prowadzący działalność inną niż maklerska, nieobjętą nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, będzie mimo to musiał przekazywać informacje, w sprawozdaniach kierowanych do nadzoru, o prowadzeniu takiej działalności, i ewentualnym wpływie na działalność maklerską.

***

Po przeczytaniu: „Dom maklerski może prowadzić również inną, niż maklerska, działalność”, zapraszam również do lektury:

Ilona Bałdyga
ekspert compliance
aplikant radcowski

Photo by Alexander Mils on Unsplash

***

Czy nazwa „dom maklerski” podlega ochronie prawnej?

Mimo, że funkcjonowanie rynku kapitałowego uregulowane zostało po raz pierwszy w ustawie z 1991 roku prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, to przez długi czas nazwa „dom maklerski” nie była zastrzeżona tylko dla podmiotów posiadających zezwolenie na prowadzenie  działalności maklerskiej.

Zmieniło się to 1 stycznia 2020 roku [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Ilona Bałdyga, ul. Jana Dantyszka 20 lok. 31, 02-054 Warszawa w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Ilona Bałdyga, ul. Jana Dantyszka 20 lok. 31, 02-054 Warszawa w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: