Ilona Bałdyga

ekspert compliance
aplikant radcowski

Od 2005 jestem związana z rynkami finansowymi i kapitałowymi. Pracowałam dla banków i domów maklerskich oraz wspierałam inne podmioty działające na tych rynkach od strony zapewnienia zgodności ich działalności z wymogami prawnymi i wymogami organów nadzoru.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Dom maklerski może prowadzić również inną, niż maklerska, działalność

Ilona Baldyga29 maja 2021Komentarze (0)

Dom maklerski  może prowadzić nie tylko działalność maklerską, ale i każdą inną działalność gospodarczą. Inaczej niż inne, regulowane ustawą o obrocie instrumentami finansowymi, podmioty. Ustawa nie ograniczna działalności spółki bedącej domem maklerskim wyłącznie do działalności regulowanej, a więc w praktyce może ona prowadzić obok działalności maklerskiej również każdą inną działalność na rynku finansowym, jak i działalność nie związaną z tym rynkiem.

Inaczej jest w wypadku innych podmiotów rynku finansowego – np. towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń, banki, spółka prowadząca giełdę, izba rozliczeniowa – mogą prowadzić wyłącznie działalność regulowaną w zakresie przewidzianym w ustawie.

Dom maklerski zatem ma “wolną rękę” i może, poza świadczeniem usług maklerskich, prowdzić również  inną dowolnie wybraną działalność dozwoloną prawem. To rozwiązanie bywało krytykowane, ponieważ inna niż regulowana działalność może nieść ryzyko negatywnego wpływu na wykonywanie działalności maklerskiej – przykładowo nietrafione inwestycje w zakresie innej niż maklerska działalności mogą mieć na nią przełożenie (ekonomiczne, reputacyjne).

Dom maklerski prowadzący działalność inną niż maklerska, nieobjętą nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, będzie mimo to musiał przekazywać informacje, w sprawozdaniach kierowanych do nadzoru, o prowadzeniu takiej działalności, i ewentualnym wpływie na działalność maklerską.

***

Po przeczytaniu: „Dom maklerski może prowadzić również inną, niż maklerska, działalność”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez ib Legal Ilona Bałdyga, Wilcza 29a lok. 7, 00-544 Warszawa w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez ib Legal Ilona Bałdyga, Wilcza 29a lok. 7, 00-544 Warszawa w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: