Dom maklerski może prowadzić nie tylko działalność maklerską, ale i każdą inną działalność gospodarczą. Inaczej niż inne, regulowane ustawą o obrocie instrumentami finansowymi, podmioty.
Ustawa nie ogranicza działalności spółki będącej domem maklerskim wyłącznie do działalności regulowanej, a więc w praktyce może ona prowadzić obok działalności maklerskiej również każdą inną działalność na rynku finansowym, jak i działalność nie związaną z tym rynkiem.
Inaczej jest w wypadku innych podmiotów rynku finansowego – np. towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń, banki, spółka prowadząca giełdę, izba rozliczeniowa – mogą prowadzić wyłącznie działalność regulowaną w zakresie przewidzianym w ustawie.
Dom maklerski zatem ma „wolną rękę” i może, poza świadczeniem usług maklerskich, prowadzić również inną dowolnie wybraną działalność dozwoloną prawem.
To rozwiązanie bywało krytykowane, ponieważ inna niż regulowana działalność może nieść ryzyko negatywnego wpływu na wykonywanie działalności maklerskiej. Przykładowo nietrafione inwestycje w zakresie innej niż maklerska działalności mogą mieć na nią przełożenie (ekonomiczne, reputacyjne).
Dom maklerski prowadzący działalność inną niż maklerska, nieobjętą nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, będzie mimo to musiał przekazywać informacje, w sprawozdaniach kierowanych do nadzoru, o prowadzeniu takiej działalności, i ewentualnym wpływie na działalność maklerską.
***
Po przeczytaniu: „Dom maklerski może prowadzić również inną, niż maklerska, działalność”, zapraszam również do lektury:
- Kapitał założycielski domu maklerskiego
- Sprawy odszkodowań dla klientów firmy umieszczonej na liście ostrzeżeń publicznych KNF
- Spółka na liście ostrzeżeń czy można ubiegać się o usunięcie z listy ostrzeżeń lub uzyskać odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych
Ilona Bałdyga
ekspert compliance
aplikant radcowski
Photo by Alexander Mils on Unsplash
***
Czy nazwa „dom maklerski” podlega ochronie prawnej?
Mimo, że funkcjonowanie rynku kapitałowego uregulowane zostało po raz pierwszy w ustawie z 1991 roku prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, to przez długi czas nazwa „dom maklerski” nie była zastrzeżona tylko dla podmiotów posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej.
Zmieniło się to 1 stycznia 2020 roku [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }