Ilona Bałdyga

ekspert compliance
radca prawny

Od 2005 jestem związana z rynkami finansowymi i kapitałowymi. Pracowałam dla banków i domów maklerskich oraz wspierałam inne podmioty działające na tych rynkach od strony zapewnienia zgodności ich działalności z wymogami prawnymi i wymogami organów nadzoru.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Ograniczenia względem akcjonariuszy i wspólników domu maklerskiego

Ilona Baldyga05 czerwca 20213 komentarze

Domy maklerskie muszą w wielu aspektach spełnić wyższe wymagania niż inne spółki handlowe funkcjonujące na rynku.

Dziś krótko o warunkach ograniczenia względem akcjonariuszy i wspólników domu maklerskiego.

Ograniczenia względem akcjonariuszy i wspólników

Ograniczenia co do jedynego akcjonariusza/udziałowca

Jedną z kolejnych odmienności i ograniczeń co co zasad funkcjonowania domów maklerskich w formie spółek kapitałowych jest ograniczenie co do akcjonariuszy i wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jedynym akcjonariuszem domu maklerskiego w formie spółki akcyjnej, a także jedynym udziałowcem domu maklerskiego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być wyłącznie osoba prawna.

Takie ograniczenie wyklucza zatem by akcjonariuszem czy udziałowcem była osoba fizyczna czy ułomna osoba prawna (jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, ale posiadająca zdolność prawną), czyli np. spółka osobowa, stowarzyszenie, spółka akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji – takich podmiotów zatem nie znajdziemy wpisanych w KRS domu maklerskiego.

Co prawda sama ustawa o obrocie instrumentami finansowymi nie odnosi się wprost do tego czy założycielem domu maklerskiego może być spółka kapitałowa jednoosobowa, lecz przyjmuje się, że może tak być ponieważ ustawa tego nie zabrania.

Zatem może to być również jednoosobowa spółka kapitałowa której jedynym akcjonariuszem czy wspólnikiem jest osoba fizyczna. W efekcie końcowym w taki oto sposób pośredni właścicielem domu maklerskiego może być jedna osoba fizyczna.

Ciekawostką jest, że ustawa o obrocie instrumentami finansowymi wprowadza pojęcie udziałowca domu maklerskiego w odniesieniu do domu w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kodeks spółek handlowych w ogóle używa wyłącznie pojęcia wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Badanie i ocena akcjonariusza/udziałowca przez KNF

W toku postępowania o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej Komisja Nadzoru Finansowego zbada wspólników domu maklerskiego i oceni czy zapewniają właściwe prowadzenie przez dom maklerski działalności.

Zgodnie z regulacją art. 85 ust. 1 pkt. 10 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ocenie podlegają osoby posiadające bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne akcje albo udziały wnioskodawcy reprezentujące łącznie co najmniej 10% ogólnej liczby głosów lub 10% kapitału zakładowego nie zapewniają właściwego prowadzenia przez wnioskodawcę działalności maklerskiej.

***

Po przeczytaniu: „Ograniczenia względem akcjonariuszy i wspólników domu maklerskiego”, zapraszam również do lektury:

Ilona Bałdyga

Photo by Austin Distel on Unsplash

***

Źródła pochodzenia środków na założenie domu maklerskiego

Środki przeznaczone na założenie domu maklerskiego niezależnie od jego formy prawnej powinny pochodzić ze środków własnych jego założycieli.

Celem przyjęcia takiej zasady ma być zapewnienie stabilności, bezpieczeństwa oraz tego, że będzie to podmiot silny pod względem posiadanego kapitału [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Ilona Bałdyga, ul. Jana Dantyszka 20 lok. 31, 02-054 Warszawa w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Piotr 6 czerwca, 2021 o 10:42

    A czy wspólnik domu maklerskiego może pracować na etacie w innej firmie? Jako np. informatyk, analityk czy księgowy? Nie jako członek zarządu (czy rady nadzorczej), a jako pracownik, specjalista?

    Odpowiedz

    spolkowy.pl 13 maja, 2022 o 22:52

    w innej jak najbardziej może

    Odpowiedz

    Natalia 11 lutego, 2022 o 15:05

    Jakie jeszcze są ograniczenia gdy jest się wspólnikiem domu maklerskiego?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Ilona Bałdyga, ul. Jana Dantyszka 20 lok. 31, 02-054 Warszawa w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: