Ilona Bałdyga

ekspert compliance
radca prawny

Od 2005 jestem związana z rynkami finansowymi i kapitałowymi. Pracowałam dla banków i domów maklerskich oraz wspierałam inne podmioty działające na tych rynkach od strony zapewnienia zgodności ich działalności z wymogami prawnymi i wymogami organów nadzoru.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

No i posypały się kary dla członków zarządu…

Ilona Baldyga11 października 2020Komentarze (0)

GetBack S.A. - spalone pieniądzePamiętamy wszyscy zapewne sprawę oferowania obligacji GetBack S.A.

Prasa wrzała na ten temat jakiś czas temu. Potem nieco przycichła.

Natomiast w ten piątek, 9 października, KNF opublikowała informacje o ukaraniu członków zarządu domów maklerskich, które brały udział w oferowaniu obligacji GetBack SA.

Dotyczy to członków zarządu pełniących funkcje w czasie gdy dom maklerski oferował te obligacje.

W skrócie – domy maklerskie pozwoliły by w procesie oferowania obligacji funkcje związane z oferowaniem dostały się „w ręce” podmiotów nie posiadających do tego uprawnień (tj. nie posiadających licencji maklerskiej na oferowanie). To spowodowało, że sam proces oferowania wymknął się spod kontorli domu maklerskiego, a w konsekwencji doprowadziło to do wielu nieprawidłowości i godziło w insteresy inwestorów i zasady uczciwego obrotu.

To pokazuje, że procesy w podmiotach regulowanych muszą być zarpojektowane rzetelnie i ściśle monitorowane. Tutaj oczywiście istotne znaczenie ma funkcja zarządu, który korzystać powinien z profesjonalnych komórek compliance, prawnych i kontroli wewnętrznej.

Same podmioty, o których mowa – dwa domy maklerskie – ukarano już wcześniej karami pieniężnymi i cofnięciem lub ograniczeniem licencji maklerskich. KNF jednak, poza badaniem i oceną działalnosci podmiotu, bada też prawidłowość i rzetelność działania pracowników domu maklerskiego oraz skutki ich ewentualnych nieprawidłowych działań. Osoby pełniące funkcje w zarządzie, jako odpowiedzialne za tę sytuację zostały w piątek ukarane karami pieniężnymi w wysokości od 300 000 do 850 000 złotych.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Ilona Bałdyga, ul. Jana Dantyszka 20 lok. 31, 02-054 Warszawa w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Ilona Bałdyga, ul. Jana Dantyszka 20 lok. 31, 02-054 Warszawa w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: