Ilona Bałdyga

ekspert compliance
radca prawny

Od 2005 jestem związana z rynkami finansowymi i kapitałowymi. Pracowałam dla banków i domów maklerskich oraz wspierałam inne podmioty działające na tych rynkach od strony zapewnienia zgodności ich działalności z wymogami prawnymi i wymogami organów nadzoru.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Agent firmy inwestycyjnej – kto to jest i kto może nim zostać?

Ilona Baldyga01 maja 2020Komentarze (0)

Agent firmy inwestycyjnej (AFI) to podmiot uprawniony do działania w imieniu i na rzecz firmy inwestycyjnej. Żeby nim zostać trzeba po pierwsze zawrzeć umowę z firmą inwestycyjną, następnie dostosować swój sposób działania (procedury, strukturę) do wymogów prawnych, a w końcu uzyskać wpis do rejestru agentów firm inwestycyjnych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Pamiętaj o kosztach związanych z wpisem do rejestru oraz opłatą roczną.

Agentem firmy inwestycynej może zostać:

  • osoba fizyczna
  • osoba prawna
  • jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej

Dla firm inwestycyjnych współpraca z AFI jest szansą na zaprezentowanie swojej działalności i produktów poprzez dotarcie do  większego kręgu potencjalnych klientów, a jednocześnie obniżenie kosztów świadczenia usług dzięki  posiadaniu zewnętrznej sieci sprzedaży, którą stanowią AFI. Na rynku usług i produktów inwestycyjnych zdobywanie nowych klientów to zadanie niełatwe – w szczególności z uwagi na szczególne obwarowania, zasady dotyczące sprzedaży, a dodatkowo wiele negatywnych wydarzeń i afer, które zadziały się na rynku w ostatnim czasie. Dlatego tak ważne jest dla firm inwestycyjnych posiadanie efektywnej i profesjonalnej obsługi w zakresie pośrednictwa w zdobywaniu klientów. Dla podmiotu, który zamierza zostać AFI, rozszerzenie swojej działalności o pośrednictwo w obszarze usług i produktów inwestycyjnych może być szansą na dostęp ich klientów do unikatowych produktów i usług.

AFI jest specyficznym rodzajem sprzedawcy, czy też kogoś w rodzaju key account managera. Jego rola to nawiązanie kontaktu z potencjalnymi klientami czy klientami, pozyskanie klienta dla firmy inwestycyjnej, a także dalsza jego obsługa, polegająca na utrzymywaniu kontaktu z klientem i wykonywanie zleconych przez firmę inwestycyjną czynności związanych z realizacją usługi dla klienta. Szczegółowy zakres działania AFI określa zawsze umowa zawarta z firmą inwestycyjną, a także udzielone AFI pełnomocnictwo.

A  przechodząc do szczegółów – na podstawie art. 79 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, agent firmy inwestycyjnej może wykonywać czynności:

✔ pozyskiwania klientów lub potencjalnych klientów usług maklerskich, w tym informowania o zakresie usług maklerskich świadczonych przez firmę inwestycyjną lub o instrumentach finansowych będących przedmiotem tych usług

✔ pozyskiwania klientów lub potencjalnych klientów, i informowania o wykonywanych przez firmę inwestycyjną  czynności odpowiadających działalności doradztwa inwestycyjnego w odniesieniu do lokat strukturyzowanych, zakresie tego doradztwa oraz o samych lokatach struktruyzowanych

✔ pozyskiwania posiadaczy lub potencjalnych posiadaczy lokaty strukturyzowanej, w tym informowania o charakterze i zakresie pośrednictwa firmy inwestycyjnej w zawieraniu umowy lokaty strukturyzowanej, w przypadku świadczenia usługi pośrednictwa w zawieraniu takiej umowy

✔   związane z zawieraniem:

  1. umów o świadczenie usług maklerskich,
  2. umów o wykonywanie przez firmę inwestycyjną doradztwa w odniesieniu do lokat strukturyzowanych, lub        umów pośrednictwa firmy inwestycyjnej w zawieraniu umowy lokaty strukturyzowanej
  3. umów lokaty strukturyzowanej wskutek pośrednictwa firmy inwestycyjnej

✔   umożliwiające realizację umów:

  1. o świadczenie usług maklerskich, w szczególności polegające na przyjmowaniu zleceń  nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, odbieraniu innych oświadczeń woli klienta dla firmy inwestycyjnej, udostępnianiu lub przekazywaniu klientowi informacji związanych ze świadczonymi na jego rzecz usługami maklerskimi
  2. pośrednictwa firmy inwestycyjnej w zawieraniu umowy lokaty strukturyzowanej, oraz umów o wykonywanie przez firmę inwestycyjną czynności odpowiadających działalności doradztwa inwestycyjnego w odniesieniu do lokat strukturyzowanych, w tym polegających na przyjmowaniu oświadczeń woli klienta dla firmy inwestycyjnej oraz udostępnianiu lub przekazywaniu klientowi informacji związanych z realizowanymi umowami.

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Ilona Bałdyga, ul. Jana Dantyszka 20 lok. 31, 02-054 Warszawa w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Ilona Bałdyga, ul. Jana Dantyszka 20 lok. 31, 02-054 Warszawa w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: