Ilona Bałdyga

ekspert compliance
radca prawny

Od 2005 jestem związana z rynkami finansowymi i kapitałowymi. Pracowałam dla banków i domów maklerskich oraz wspierałam inne podmioty działające na tych rynkach od strony zapewnienia zgodności ich działalności z wymogami prawnymi i wymogami organów nadzoru.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Jeśli chcesz działać jako pośrednik kredytu hipotecznego lub agent w innym kraju Unii Europejskiej…

Ilona Baldyga04 sierpnia 2020Komentarze (0)

Co zrobić by móc działać w innych krajach UE?

Jeśli jesteś pośrednikiem kredytu hipotecznego lub agentem i masz swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce, to możesz też działać w każdym innym kraju Unii Europejskiej (kraju goszczącym). Taką samą możliwość mają również na terenie Polski (jako tzw. państwa goszczącego) pośrednicy i agenci dopuszczeni do działania w innym kraju UE (państwie macierzystym) na zasadach tam obowiązujących.

Czy potrzebujesz zezwolenia?

Działalność w innym kraju można prowadzić w takim zakresie w jakim mamy możlwość, zgodnie z przepisami prawa,  działać w swoim państwie macierzystym. Zatem jeśli chcesz rozpocząć działalność w innym państwie UE to nie potrzebujesz dodatkowego zezwolenia na wykonywanie tam działalności – wystarczy, że w Polsce jesteś wpisany do rejestru pośrednków lub agentów prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Musisz jedynie o swoim zamiarze zawiadomić KNF. KNF zaś w terminie jednego miesiąca powiadomi właściwe organy nadzoru danego państwa UE, w którym zamierzasz działać (jest to tzw. „powiadomienie paszportowe„) i jednocześnie poinformuje Ciebie jako pośrednika, że dokonała takiego powiadomienia.

Te same zasady dotyczą także kredytodawców, którzy chcą rozpocząć działalność w innych krajach UE i zamierzają tam wykonywać czynności pośrednictwa kredytu hipotecznego.

Agenci

Pewne ograniczenia co do działalności w innych krajach UE dotyczą agentów. Nie mogą oni działać na rzecz pośrednika kredytu hipotecznego w państwie członkowskim, w którym nie obowiązują regulacje odnoszące się do podmiotów, które pełnią funkcję analogiczną do agenta – czyli w których pośrednicy kredytowi nie mają prawa działać poprzez agentów.

W jakiej formie można prowadzić działalność w innym kraju?

Możesz działać w innym państwie UE otwierając oddział lub prowadząc działalność transgraniczną bez otwierania oddziału. Niezależnie jaką formę działania w innym państwie zdecydujesz się wybrać konieczne jest przejście procedury notyfikacyjnej.

Nadzór nad działalnością prowadzoną w innym kraju UE

Pośrednicy kredytowi w swojej bieżącej działalności podlegają nadzorowi ze strony właściwych organów państwa pochodzenia, za wyjątkiem sytuacji gdy powiązany pośrednik świadczący usługi w innym państwie niż państwo pochodzenia.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Ilona Bałdyga, ul. Jana Dantyszka 20 lok. 31, 02-054 Warszawa w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Ilona Bałdyga, ul. Jana Dantyszka 20 lok. 31, 02-054 Warszawa w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: