Ilona Bałdyga

ekspert compliance
radca prawny

Od 2005 jestem związana z rynkami finansowymi i kapitałowymi. Pracowałam dla banków i domów maklerskich oraz wspierałam inne podmioty działające na tych rynkach od strony zapewnienia zgodności ich działalności z wymogami prawnymi i wymogami organów nadzoru.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Czy nazwa „dom maklerski” podlega ochronie prawnej?

Ilona Baldyga28 maja 2021Komentarze (0)

Mimo, że funkcjonowanie rynku kapitałowego uregulowane zostało po raz pierwszy w ustawie z 1991 roku prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, to przez długi czas nazwa dom maklerski nie była zastrzeżona tylko dla podmiotów posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej.

Dom maklerski podlega ochronie prawnej

Zmieniło się to 1 stycznia 2020 roku, kiedy to wszedł w życie przepis wyraźnie zastrzegający, że oznaczenia takiego może używać wyłącznie spółka posiadająca zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności maklerskiej.

Art. 95 ust. 1a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi:

Spółka, (…) która uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej, ma wyłączne prawo zamieszczania w firmie (nazwie) spółki wyrazów „dom maklerski” oraz używania takiego oznaczenia w obrocie handlowym.

***

Po przeczytaniu: „Czy nazwa dom maklerski podlega ochronie prawnej?”, zapraszam również do lektury:

Ilona Bałdyga

Zdjęcie: SevenStorm JUHASZIMRUS 

***

W jakiej formie prawnej może działać dom maklerski?

Być może to będzie niespodzianką dla niektórych czytelników w jakiej formie prawnej może działać dom maklerski.

Dom maklerski może działać nie tylko jako spółka kapitałowa tj. spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ale także jako spółka osobowa.

Wybór formy prawnej dla domu maklerskiego będzie uzależniony od zakresu działalności maklerskiej jaką zamierza on prowadzić [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Ilona Bałdyga, ul. Jana Dantyszka 20 lok. 31, 02-054 Warszawa w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Ilona Bałdyga, ul. Jana Dantyszka 20 lok. 31, 02-054 Warszawa w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: